Witaj
W tym artykule zobaczysz jak wygląda efektywna nauka angielskiego online. Zobaczysz nie tylko ciekawe stronki do nauki, ale także jak z nich efektywnie korzystać.
Jednak na samym końcu pokażę Ci prawdziwy sekret, który pozwoli Ci nauczyć się angielskiego bez wszystkich technik.
Ale najpierw odpowiedzmy na pytanie jak wygląda szybka nauka angielskiego online?
1) Pierwsze i najbardziej co polecam Ci, to

opanować 2.000 najczęściej używanych angielskich słów,

a jak jesteś ambitniejszy to 3.000. Dzięki temu zrozumiesz bardzo dużo z tego co słyszysz i czytasz. Badania naukowców mówią nawet o 80%, ale nie brałbym tego aż tak na poważnie.
Jednak faktem jest, że te wyrazy spotkasz w prawie każdej czytance, filmie czy rozmowie.
Jednak nie polecam Ci ciągle wkuwać słówek czy zdań na pamięć, bo to Cię zanudzi, a po drugie prawdopodobnie nie aktywujesz nowych informacji przez co nie użyjesz ich.
Kiedyś czytałem, że musimy poznać słówko w 7 kontekstach, aby je zapamiętać.
Konteksty tzn. np. w filmie, rozmowie, książce itd. Nie widziałem badań naukowych, które potwierdzałyby tę teorię. Jednak z drugiej strony czasami powtarzałem wiele razy jakieś słówko w systemie powtórek i nie mogłem go zapamiętać. Dopiero jak napotkałem te słówko w inny miejscu i otoczeniu, jak podcast czy audiobook to je zapamiętywałem na dobre.
Dlaczego tak się dzieję? Trudno powiedzieć. Kiedyś widziałem badanie u Damiana Redmera, który pokazywał, że uczestnicy którzy uczyli się pod wodą mieli problem, aby przypomnieć sobie wiadomości na powierzchni.
Jednak jak znowu wracali pod wodę to powracała ich pamięć.
Nasz mózg działa na zasadzie skojarzeń. I prawdopodobnie pamięta słówko, gdy powtarzasz je na komputerze, bo widzi podobne środowisko. Ale nie pamięta go już np. “na mieście”, bo nie ma ekranu monitora.
I dlatego nie warto uczyć się tylko z jednego miejsca.
Oprócz nauki z programu do powtórek, warto np. czytać polskie książki z angielskim lektorem, lub korzystać jeszcze z innego kursu.
Ponieważ wszystkie kursy zaczynają od “Hi”, “How are you?” itd. to w początkowym najtrudniejszym okresie otrzymujesz masę powtórek, która pozwala Ci utrwalić nowe dźwięki i słowa w bardzo szybkim czasie.
Możesz także zobaczyć czy odpowiada Ci duolingo. Ten serwis oferuje naukę gramatyki i słownictwa w ładnej grafice w dość przyjemny sposób. Jednak dalej jest to nudne wkuwanie. Jednak mówię Ci o nim, ponieważ bardzo wiele osób go chwali.
I wtedy masz podstawę, aby przejść do kolejnego etapu.
2) Jak już opanujesz najczęściej występujące słowa możesz

czytać i słuchać PROSTE teksty po angielsku.

Jak proste?
Takie które z łatwością rozumiesz i nie wymagają wysiłku, abyś je zrozumiał. Zauważ, że dzięki temu nauka staje się o wiele przyjemniejsza.
Jest to najskuteczniejsza forma nauki, dzięki której opanowałem najwięcej słownictwa. Omijaj listy słówek z daleka, bo zanudzą Cię na śmierć i pogrzebią Twoje postępy.
Teksty które czytasz musisz rozumieć. Wiem, że to przykre, bo trudno znaleźć łatwe na poziomie A1-A2, ale taka prawda.
Najłatwiej czytać książki dla małych dzieci.
Są one drogie lub trudno dostępne w internecie. Jednak znalazłem miejsce, gdzie przeczytasz ich mnóstwo (dokładnie to fragmenty) za darmo.[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][DODAĆ LINK] Szukałem ponad pół roku takiego miejsca. Jeśli Cię to interesuje to zapraszam na tę stronę.
Jeżeli nie możesz nic znaleźć to Ci pomogę.
Takie proste teksty znajdziesz na stronie http://www.newsinlevels.com/. Pierwszy poziom obejmuje 300 słów, drugi 600, a czwarty bodajże 900.
Gdy opanujesz podstawowe słownictwo warto

oglądać angielskie bajki z napisami.

Jednak nie rób tego jak w kinie, czyli siedzisz i czytasz de facto napisy do filmu. Wtedy nie skupiasz się na tym jak mówią aktorzy i co mówią.
Lepiej oglądać krótką scenę bez napisów (max 5 sekund) i przewinąć do tyłu jeśli nie zrozumiesz. Jeśli po kilkukrotnym przewinięciu dalej nie rozumiesz co mówią to wtedy włączasz napisy.
W ten sposób obejrzysz jeden odcinek serialu przez tydzień. Wiem, że zajmie Ci to więcej czasu oraz zmniejszy przyjemność z oglądania TV.
Ale za to szybciej zaczniesz rozumieć co mówią w TV i realnym świecie, bo faktycznie i z całą zaangażowaniem słuchasz co mówią aktorzy, a nie oglądasz sceny i czytasz napisy.
Ciekawsze fragmenty, a nie słówka, dodawaj do systemu powtórek, bo inaczej zapomnisz po pewnym czasie te zwroty. Sorry, taki mamy umysł. 😀
Tylko gdzie znaleźć te fragmenty i bajki?
Jednym z serwisów jest youtube. W wyszukiwarkę wpisujesz „english cartoons for children with subtitles” i masz szansę znaleźć kilka ciekawych wyników.angielskie bajki z angielskimi napisami
Są jeszcze inne serwisy, którymi dzielę się z czytelnikami swojego newslettera.
Wpisz poniżej email i imię, a poznasz „7 zasad doskonałej angielskiej wymowy”.

Zgadzam się z Polityką Prywatności


Nauka rozmowy po angielsku online

Może wydawać się to trochę stresujące, ale jak poznasz 2.000 najczęściej używanych słów warto od razu zabrać się
za rozmowę po angielsku z żywą osobą.
Nic tak nie cementuje zdobytej wiedzy jak praktyka z żywą osobą. Widziałem badania naukowe, w których udowadniały, że o wiele szybciej uczymy się przez wydobywanie informacji z głębin naszego umysłu niż ponowne czytanie.
W tym celu możesz użyć busuu.com, gdzie znajdziesz wiele chętnych osób do rozmowy.
nauka rozmowy po angielsku online
3) Jak dojdziesz do poziomu B1 to

czytaj książki dla młodzieży.

Teoretycznie możesz czytać książki dla dorosłych, ale są trudne do zrozumienia i nie ma wtedy takiej przyjemności.
Jak zaczniesz rozumieć wszystko z bajek możesz zacząć oglądać prawdziwe filmy.
Na początek polecam filmy akcji, bo one są po prostu łatwiejsze. Aktorzy tłumaczą każde trudniejsze słowo np.:
– Musimy podbić wszechświat
– Wszechświat?
– Tak. Wszystkie gwiazdy i planety w kosmosie.
Wiele osób twierdzi, że tworzy się je dla głupich. Ale kto przejmowałby się takimi opiniami.
Na youtube znajdziesz sporo takich filmów:
english movies 2014 full movie action
Jak przejdziesz ten etap, to możesz oglądać cokolwiek chcesz. Jesteś na to gotowy.
Nauka z filmów i seriali niesie jeszcze jedną korzyść. Poznajesz prawdziwy, potoczny język, którym posługują się normalni mieszkańcy Londynu i innych miejscowości Zjednoczonego Królewa.
A uwierz mi, że często Ci się to przyda, chociaż nie uświadczysz tego w prawie żadnym podręczniku.
4) Gdy zrozumiesz książki dla dzieci oraz komedie możesz zacząć

oglądać normalne filmy oraz książki.

Wtedy powinno to być dla Ciebie łatwe oraz przyjemne.
Możliwe, że zastanawiasz się gdzie znaleźć takie filmy. Z pomocą znowu przyjdzie Ci youtube. Wystarczy, że wpiszesz “english movies 2014 full movie”. I otrzymasz dziesiątki wyników.
Jeżeli chcesz czytać napisy to wpisz “english movies with english subtitles full movie” i wyświetli Ci się około 12 000 000 wyników.
english movies with english subtitles full movie
Ja wiem, że można czytać książki dla dorosłych już wcześniej. Ale nie zrozumiesz wielu słów, gramatyki, a przez to wyniesiesz o wiele mniej z czasu, który poświęcasz na angielski.
5.2 Na tym etapie polecam Ci przeczytać “Harrego Pottera”. Przeczytałem setki jeśli nie ponad tysiąc książek w życiu, ale tę książkę uważam za najlepszą, którą kiedykolwiek czytałem.
Możesz się zastanawiać dlaczego nie poleciłem jej na wcześniejszym etapie? Wbrew pozorom J. K. Rowling nie napisała tej książki bardzo prostym językiem. Co prawda pierwsza część przeznaczyła dla 9-latków. Jednak szkopuł polega na tym, że 9-latki znają już około 10.000 słów. A gwarantuje Ci, że nie poznasz tyle słów przynajmniej do poziomu B1.
5.3 W pomiędzy przerwami w czytaniu i słuchaniu możesz zajrzeć do gramatyki i poczytać ciekawostki językowe. (http://angielskawymowa.pl/category/angielski/jezykowe-ciekaowstki/). Dzięki nim poznasz fragmenty gramatyki, które trudno wywnioskować z kontekstu.
6. Teraz gdy znasz już metodę przejdźmy do

sekretu nauki angielskiego.

Większość osób poszukuje metody. Ja też tak robiłem. Jednak ostatnio odkryłem sekret, który ułatwił moją naukę chińskiego. Dzięki niemu słówka, które jeszcze pewien czas temu sprawiały mi trudność teraz okazują się proste. Gramatyką, której nie rozumiałem powoli się rozjaśnia. Nie bujam w obłokach podczas nauki, tylko słucham dokładnie co i jak mówią w dialogach.
Mało tego. Zawsze jak spotkam poliglotę na swojej drodze, to pytam się jak to zrobił. Oczywiście na początku dają zdawkowe odpowiedzi. Ale się nie poddaje i kopię dalej. Czasami pomimo ich irytacji.
I zawsze pojawia się wspólny mianownik. Aby nie poddać się po drodze i płynnie mówić po angielsku utrzymywał… PASJĘ i ZAPAŁ do nauki.
Zdaje sobie, że może nie wydawać się to wielkim odkryciem, ale nigdy nie widziałem na forach pytania:”Jak utrzymać wielki zapał do nauki?”. A to pokazuje, że niewiele osób interesuje się tym. A nawet zdaje sprawę jak to jest ważne.
Po pewnym czasie możesz zacząć nawet odczuwać narastające podniecenie wraz z zbliżającym się kuciem. Wiem, że teraz to brzmi niewiarygodnie, ale mam nadzieje, że zrobisz to co teraz Ci pokażę i sam tego doświadczysz.
Więc JAK podniecić nauką angielskiego?
Przed każdą sesją zadaj sobie proste pytanie: “Dlaczego chce się nauczyć angielskiego?”
Pierwsza odpowiedź przeważnie jest bardzo powierzchowna i da Ci mało motywacji. Dlatego teraz poznasz drugi sekret, który wzmocni odpowiedź. Pytaj się dalej: “Co mi to da?”
Jak zastosujesz tę technikę to już od pierwszego dnia poczujesz różnicę. Im dokładniej dotrzesz do swoich pragnień tym bardziej przyśpieszysz swoją naukę.
Tak powinna wyglądać skuteczna nauka angielskiego online.
Jeśli dotrwałeś do końca i spodobał Ci się ten długi artykuł, w który włożyłem tyle energii zrób proszę coś dla mnie i podziel się nim z swoimi znajomymi klikając „lubię to” lub ikonkę G+. Pamiętaj też, ze dobro zawsze powraca i może ktoś Ci się za to kiedyś odwdzięczy. 😉
Powodzenia
Kamil[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *