Witaj
W tym artykule znajdziesz 3 filmy po angielsku z angielskimi napisami do nauki. Do każdego z nich dodałem tłumaczenie ciekawszych zwrotów oraz komentarz gramatyczny, który z trudem znajdziesz w podręcznikach.

Cricket at the Zoo


A group of monkeys listening to the radio  –  grupa małp słuchała radia (zwróć uwagę, że używa się listen to, a nie samego listen)
unable to hide his suprise  –  nie potrafił ukryć jego zaskoczenia (i nie ma co mu się dziwić)
India will win!  –  Indie wygrają!
No one can match  out teamwork.  –  Nikt nie może się równać naszej zespołowej pracy. (Zwróć uwage, że w angielskim nie ma podwójnych zaprzeczeń i występuje tylko jedno no.)

SHORT STORY for CHILDREN (13 Moral Stories) 

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]
Tym razem 13 historii, które każdy dobrze zna, ale czemu nie przypomnieć sobie czasów dzieciństwa.
Tak na marginesie współczesne wersje tych bajek różnią się od tych, które kiedyś napisali autorzy. Na przykład w pierwotnej wersji wilk pożarł czerwonego kapturka na kolację.
One morning she was walking in the forest and lost her way. – Pewnego ranka spacerowała po lesie i zgubiła jej drogę. (Zauważ proszę, że dla spacerowała używamy past continus, ponieważ ta czynność trwała dłuższy czas.)
She knocked on the door. – Zapukała do drzwi. (Większości z nas „on” kojarzy się z wyrażeniem „na” i słusznie. Ale jak widać można go użyć jak polskie „do”. Można także powiedzieć knock at the door)

THE DOVE and THE ANT Story


The ant was struggling for life in the water –
mrówka walczyła o życie w wodzie (Spójrz, że po angielsku „o życie” mówimy „for life”, a nie about. I tak jak poprzednio dla dłuższej czynności używamy past continous czyli was struggling)
A na sam koniec, mrówka, która serfuje jak zawodowiec mówi do ptaszka:
I will always be grateful to you for saving my life. – To jest chyba najbardziej przydatny zwrot z dzisiejszego wpisu. :). W rzeczywistości nikt nie mówiłby I will tylko I’ll always. Natura ludzka leniwa jest. 🙂 Na czarno zaznaczyłem na co zwrócić uwagę podczas zapamiętywania.
I jak podobała się (nie lubię tego słowa) lekcja?
UWAGA: Jeżeli chociaż 1 osoba na 10 zostawi tutaj komentarz, że podobała jej się lekcja będę kontynuował takie lekcje, a może nagram nawet jakieś lekcje wideo, w któych będę komentował poszczególne części.
Pozdrawiam
Kamil Kuczyński
A na koniec ciekawostka:
[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Join the Conversation

5 Comments

  1. Super przydatny wpis ! Dzięki za wkład w nauczanie praktycznego angielskiego :). Szkoda że na studiach i w szkole tak nie uczą , dawno wiele osób byłoby na wyższym poziomie językowym. Pozdrawiam

  2. Jak każdy Twój kolejny post – bardzo pomocny. Lubię, że posty są krótkie i merytoryczne – przez co można z nich wyciagnąć moim zdaniem, dużo więcej niż z długich postów w których jest masa zwrotów i słówek . A Master Vocabulary które dostajemy na mail’e po prostu uwielbiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *