Witaj
Pewnie się zastanawiasz jaka jest najszybsza metoda nauki angielskiego i czy można szybko nauczyć się płynnie posługiwać angielskim?
Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym zagadnieniem. Zwykle pośpiech jest spowodowany zbliżającym się terminem egzaminu, rozmowy np. kwalifikacyjnej lub wyjazdu na Erasmusa. Może podobnie jest i w twojej sytuacji? Wtedy chcesz umieć koniecznie znać angielski.
Możliwe, że właśnie przerobiłeś wiele podręczników z angielskiego lub innego języka. Jednak nadal czujesz, że nie możesz swobodnie mówić. Nie rozumiesz dialogów nawet na filmach dla dzieci.
Masz także problem z czytaniem normalnych książek, a co tu dopiero mówić o specjalistycznych książkach z którymi spotkasz się na zagranicznej uczelni.
Pewnie już podświadomie czujesz, ze dotychczasowymi metodami nic nie osiągniesz. I muszę cię zmartwić. Jeżeli nie należysz do grona 5% społeczeństwa które umie uczyć się z podręczników, to w ten sposób nie opanujesz angielskiego. Czas na zmiany.

Oczywiście lepiej jest nie czekać, aż do ostatniego momentu ! icon wink How To Learn English Very Fast
Jednak nadal nie zmienia to faktu, że pozostaje pytanie. Czy można nauczyć się bardzo szybko angielskiego? Czy możliwe jest, aby opanować tak ogromny materiał w przeciągu 3-6 miesięcy?
Odpowiedź brzmi: tak.
Ale oczywiście, aby poczynić ogromne postępy należy dokonać ogromnego wysiłku!
Tak, jak można to zrobić? Jak można poprawić znajomość angielskiego i każdego innego języka w super szybkim tempie? Co możesz zrobić w tym celu?

1. Obsesja nauki języka angielskiego

“Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby osiągnąć ten cel jest niesamowita pasja. Musisz mieć ogromne pokłady emocjonalnej siły, aby  super szybko się uczyć. Dlaczego? Ponieważ trzeba uczyć się angielskiego od 8 do 14 godzin dziennie … i każdą godzinę musisz być czujny, zainteresowany i energiczny.
Aby poprawić znajomość języka tak szybko, musisz zbudować akwedukt emocji. Musisz mieć obsesję na punkcie języka angielskiego.Musisz być pasjonatem i bardzo entuzjastyczny. Pamiętaj, motywacja i emocje to 80% sukcesu, metoda jest tylko 20%.
Aby mieć pasję, musisz posiadać bardzo istotne powody do nauki angielskiego. Sama nowa praca, czy dobrze zdać test nie jest wystarczająco silnym powodem. Wyobraź sobie wszystkie niesamowite korzyści, jakie masz, jakie płynną z znajomości angielskiego. Wyobraź sobie, jak twoje życie zmieni się od teraz za 5 lat, 10 lat, 20 lat.
Jeśli jesteś motywowany przez pieniądze, wyobraź sobie, jak angielski pomaga Ci stać się niezwykle bogatym. Wizualizuj swój wymarzony dom, samochód marzenie swojego życia.
Jeśli motywuje Cię miłość, wyobrazić sobie, jak angielski pomoże spełnić niesamowite marzenia z ludzi z innych krajów. Wyobraź sobie na przykład jak jedziesz na Syberię koleją transsyberyjską, bo znalazłeś dobrą pracę dzięki znajomości angielskiego. Wyobraź sobie randki z piękną/przystojnym cudzoziemcem! Wyobraź sobie niezwykłą miłość i namiętność, to możliwe, ponieważ są płynnie po angielsku. Jednak te wyobrażenia muszą być bardzo dokładne. Dodatkowo rób je zawsze przed rozpoczęciem nauki.
Możesz również przesadzać straszne rzeczy, które się staną, jeśli nie będziesz mówił po angielsku.  Wyobraź sobie wszystkich ludzi, których nigdy nie spotkasz. Wyobraź sobie, jak źle będzie twoje życie, ponieważ nie będziesz mówił po angielsku, przez co nie będziesz mógł znaleźć pracy. Jak nie będziesz mógł kupić nawet czekolady swoim dzieciom, a w domu będzie ponuro i przygnębiająco, ponieważ zawsze będziesz potrzebował gotówki.
Znajdź  większe powody! Większe powody = większe męki. Większa pasja = większy sukces.
Emocje i motywacja są kluczem. Znajdź wielką motywację i pasję, a nauczysz się angielskiego.
Żeby osiągnąć jeszcze lepsze metody zdradzę Ci jedną sekretną metodą, która wziąłem od Toma Bryciego. Jeżeli chcesz zdobyć nieograniczoną motywację lub rozwiązać określony problem wypisz 20 powodów dla których chcesz nauczyć się angielskiego. Nie 19, nie 18. Możesz napisać 21, albo 25. Ile chcesz, ale nie poniżej 20. Od razu Ci powiem, że pierwsze 10 będzie znaleźć łatwo. Kolejne będzie coraz trudniej. Natomiast 20 to będzie prawdziwa katorga, jak jeżdżenie polskimi czy ukraińskimi drogami. Jednak opłaci się, bo będziesz nie do zatrzymania i zobaczysz dlaczego naprawdę chcesz się nauczyć tego języka.

2. “Masywne wejście”

Drugi klucz do super-szybkiego uczenia się i  jest skupienie się na “angielskim wejściu”. Nie trać czasu na studiowanie gramatyki i słownictwa. Nie trać czasu starając się mówić.
Warto poświęcić cały swój czas albo słuchaniu lub czytaniu. Jest to najszybszy i najbardziej efektywny sposób nauki mówienia po angielsku.
Noś iPoda wszędzie. Zawsze miej przy sobie słownik ze sobą.
W szczególności, należy słuchać przede wszystkim Lekcji Mini-Story, Point of View Lessons, artykuły Audio. Są to najbardziej pomocne lekcje i pomoże Ci nauczyć się najszybciej.
Należy przeczytać łatwe powieści po angielsku począwszy od bajek dla dzieci. Absolutnie nie trać czasu na czytanie podręczników!

3. Ogromne natężenie

Najszybsza nauka angielskiego wymaga ogromnego natężenia, aby posługiwać się biegle językiem obcym po kilku krótkich miesiącach. Innymi słowy, trzeba słuchać i czytać 14/08 godziny na dobę, każdego dnia. Musisz słuchać ciągle po angielsku. Musisz czytać cały czas.
W rzeczywistości, polecam zmianę dwóch rodzajów czynności. Słuchaj przez godzinę, a następnie czytaj powieść przez godzinę. Słuchaj ponownie przez godzinę. Potem czytaj jeszcze godzinę.
Jeśli chcesz się koncentrować na mówieniu,  więcej słuchaj. Ale nie martw się, czytanie również pomaga w mówieniu.
Więc to jest moja prosta metoda bardzo szybka angielskiego.
Oczywiście, większość ludzi nie potrzebuje poprawy tak szybko. Dla większości ludzi, dwie godziny dziennie słuchania i czytania wystarczy.
Jeśli jednak potrzebujesz lub chcesz poprawić zdolności językowe bardzo szybko, należy trzymać się tego planu.
Powodzenia!”
źródło: A.J Hoge: “How To Learn English Very Fast
Osobiście nie sprawdziłem tej metody. Jednak przeglądając internet natknąłem się przypadkowo na ten artykuł A.J. Hoge. Moi przyjaciele, którzy bardzo szybko uczą się języków, potwierdzają, że tak powinna wyglądać nauka języka obcego. Dzięki temu mogą teraz czytać nawet zagraniczne gazety oraz oglądać filmy. Oczywiście ze zrozumieniem. Moje doświadczenia z jego metodami również są pozytywne.
Drugim powodem dla którego chciałem Ci pokazać ten artykuł jest ponad 500 pozytywnych komentarzy otrzymanych przez autora. Komentarze są naprawdę pozytywne i to z serdecznymi podziękowaniami i radością.
Życzę powodzenia
Kamil Kuczyński

Join the Conversation

10 Comments

 1. Dzięki Kamil.
  Naprawdę dobry artykuł.
  Mógłbyś na swojej stronie prowadzić coś w rodzaju filmików ,które pomagałyby w nauce.Coś podobnego do tego co mówiłeś w ostatnim artykule.
  Pozdrawiam Łukasz

 2. Bardzo dobry art. Odpowiednia motywacja do nauki jest chyba nawet ważniejsza niż stosowana metoda, aczkolwiek najlepiej wybrać odpowiednią dla siebie. Inne nastawienie ma osoba szlifująca język z obawy aby nie stracić pracy a inne osoba która chce dzięki znajomości języka komunikować się z cudzoziemcami w podróżach, czytać książki w oryginale i oglądać filmy bez dubbingu rozumiejąc 100% 🙂
  Swoją drogą właśnie „dogadanie” się z obcokrajowcem w jego ojczystym języku, gdy widać, że się rozumiemy, daje potężnego „motywacyjnego kopa” 🙂

  1. Dokładnie tak. Każdy powinien znaleźć ten powód. Czasami jest on bardzo głęboko ukryty. Jednak jak już się dokopiemy do niego to można uczyć się każdego dnia.
   Mi na przykład pomaga w chwilach zwątpienia zastanowienie się dlaczego chciałem coś robić na początku. Jaka była moja motywacja i powód, że postanowiłem zacząć uczyć się języka lub robić coś innego.
   Jak to nie pomaga to wyobrażam sobie co się stanie strasznego, gdy nie osiągnę rezultatu. A potem to jeszcze wyolbrzymiam. Też bardzo pomaga.

 3. Przydałyby sie pliki mp3 zeby wlaczyc sobie w ciagu dnia jak np jade autobusem do szkoly, ze szkoly, wlaczyc sobie i sluchac. jakies historyjki albo jakies dialogi, scenki. Nie znalazlam czegos takiego na blogu tylko filmiki. A filmy dobra sprawa bo wlasnie tez szukalam i za to wlasnie wielkie dzieki ;]

 4. Kolejna metoda cud – juz na kilka dalem sie nabrac , nigdy wiecej , pozdrawiam majacych zbedna kase;)

  1. „Kolejna metoda cud”
   Chyba źle przedstawiam ten produkt i metodę. Ale z pewnością nie jest to pigułka, po której połknięciu będziesz mówił po angielsku. Trzeba się napracować żeby mieć efekty. Ale przy tej metodzie będziesz miał efekty.
   „juz na kilka dalem sie nabrac , nigdy wiecej , pozdrawiam majacych zbedna kase”
   A podasz jakieś tytuły na priv? Jestem ciekawy. Tutaj masz gwarancję. Jeżeli lekcje Ci się nie spodobają (w co nie wierzę), dostaniesz zwrot. Jeżeli po 6 miesiącach nie będziesz miał rezultatów również otrzymasz zwrot. Więc jak widzisz nawet bez zbędnej „kasy”, możesz zaryzykować.
   Pozdrawiam

 5. Teraz uczę się sam angielskiego z kursem metodą Emila Krebsa (www.krebsmethod.com) i muszę powiedzieć, ze po części zgadzam się z autorem. Najważniejsze to chcieć się nauczyć. Sam wybrałem jedną porę nauki…zawsze uczę się w drodze do domu po pracy i ta rutyna mi pomogła. Teraz po prostu nie myślę o tym tylko jak idę do domu to odpalam kurs i ćwiczę. Systematyczność przynosi rezultaty 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *